İlkay İlknur

Build 2014'de İkinci Gün - Roslyn Preview, Open Source ve Fazlası

April 04, 2014

Build konferansında ikinci gün keynote'u da sona erdi. İkinci gün ilk güne nazaran oldukça sönüktü diyebilirim.

Ama şikayetlerden önce güzel haberlerle başlayalım.

Yeni Roslyn Previewleri

Roslyn projesinden eğer takip ediyorsanız 1 yıldan fazla bir zamandır bu projeden pek ses çıkmıyordu. Ancak compilerların yazımının tamamlanmasıyla beraber bugün Anders Hejlsberg 2 yeni preview'ı izleyenlere duyurdu. Bu previewler,

  • Roslyn End User Preview :  C# ve VB'nin yeni versiyonlarında olması planlanan özellikler ile bir sonraki Visual Studio versiyonuyla beraber IDE içerisine eklenecek olan özellikler bu paket içerisinde bulunuyor. Roslyn ile beraber neler geliyor, programlama dili versiyonlarında neler olacak gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız end user preview'ı indirip hemen test edebilirsiniz. End user preview Visual Studio Extension'ı olduğu için istediğiniz zaman kolay bir şekilde end user preview'ı visual studiodan kaldırabilirsiniz. End User Preview'ı buradan indirebilirsiniz.
  • Roslyn SDK Preview : Eğer C# ve VB compilerlarını içerisindeki API'ları kullanarak yazılan bir kodu analiz eden uygulamalar yazmak veya Visual Studio içerisinde çeşitli refactoring araçları geliştirmek isterseniz Roslyn SDK'ini kullanabilirsiniz. Roslyn SDK Preview'ı da buradan indirebilirsiniz.
Ayrıca gördüğüm kadarıyla Microsoft, Roslyn ismi yerine .NET Compiler Platform ismini kullanmayı düşünüyor. İlerleyen zamanlarda Roslyn isminin ürün isminden çıkarıldığını görebiliriz.

ROSLYN OPEN SOURCE !

Roslyn projesiyle beraber developerlardan gelen en büyük isteklerden biri Roslyn source code'unun open source olmasıydı. Microsoft developerların sesine kulak verdi ve Roslyn open source oldu. Keynote'daki en güzel anlarından biri de şüphesiz ki Anders Hejlsberg'in Roslyn'nin source code'unu sahnede CodeProject'e koymasıydı.

Roslyn projesi artık http://roslyn.codeplex.com/ burada. Source code'u  da tamamen açık. Sizde kaynak kodu indirip isterseniz kendi dil featurelarınızı geliştirip Microsoft'a gönderebilirsiniz. Ama baştan söyliyim bu işler çok da kolay değil :)

C# 6.0

Roslyn End User Preview'ı indirirseniz içerisinde Microsoft'un C#'in ve VB'nin bir sonraki versiyonlarında programlama dillerine eklemeyi düşündüğü özellikleri göreceksiniz. Bu özelliklerin bir  listesine buradan ulaşabilirsiniz.

C# 6.0 ile gelen yenilikler ilgili yazmış olduğum yazıya buradan erişebilirsiniz.

.NET Foundation

Microsoft'un son zamanlarda open souce tarafına bakış açısı ortada. Şu anda pek çok Microsoft'un development ürünü(Entity Framework, ASP.NET vb..) open source durumda. Dün de hatırlarsanız WinJS'in open source olduğunu duyurmuştum. Bugünse Roslyn compilerı open source oldu. .NET Foundation ise developerların open source Microsoft teknolojilerine hızlı bir şekilde ulaşabilecekleri ve katkıda bulunabilecekleri bir platform. Microsoft burada Xamarin ve sektördeki bazı ortaklarıyla iş birliği de yapıyor. .NET Foundation sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Windows Azure Haberleri

Build'de ikinci gün aslında heyecanla Azure tarafındaki gelişmeleri bekliyorduk. Ancak ne yazık pek de fazla yeni haber duyma şansımız olmadı. Keynote'un genelinde Azure tarafında daha önceden duyurulan yeniliklerin demosu yapıldı. Ama yine de daha önceden duymadığımız bazı güzel yenilikler de var.

Yeni Azure Management Portali

Azure tarafındaki bana göre en heyecan verici duyuru yeni Azure management portaliydi. Yeni portal biraz Windows 8 içindeki start screen'i bize anımsatıyor.

Portale giriş yaptığınızda karşınıza gelen ekrandan pek çok metriğe aynı anda ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bir sayfa açmak istediğinizde sayfalar dashboard'un yan tarafında sırayla açılıyor. Böylece her  açtığınız sayfa bir önceki sayfanın yanında açılıyor. Böylece hem bir anda istediğiniz birden fazla sayfaya bakabiliyorsunuz hem de odak noktanızı kaçırmıyorsunuz.

Şu an yeni portalde eski portaldeki yapabildiklerinizin hepsini yapamıyorsunuz. Bu yüzden bir süre hem yeni hem de eski portal yan yana gidecek. Yeni portal'e https://portal.azure.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Diğer Azure Haberleri

Azure'la ilgili gelen yeniliklerin ve yapılan duyuruların hepsine detaylı olarak değinemeyeceğim. Ancak aklımda kalan yenilikler şunlar,
  • Azure Web Sites'a Java Desteği
  • Azure Scheduler GA
  • Autoscaling GA
  • 500 GB SQL Azure Database desteği.
  • Read-Access Geographically Redundant Storage GA.

Visual Studio Online GA

Visual Studio Online'da Build konferansının ikinci günü itibariyle artık preview mode'dan çıktı. Eğer gerek takım çalışması için gerekse build server vs.. olarak servisi ücretsiz kullanıyorsanız ücretsiz kullanım 6 Mayıs'tan sonra sonra eriyor. Fiyatlandırma için ise buradan bilgi alabilirsiniz.

Sıkıcı Geçen Son Saat

Build'de ikinci keynote'unun sonunda geçen sene olduğu gibi yine  Steven "Guggs" Guggenheimer and John "Shew" Shewchuk vardı. Developer Conversations başlıklı konuşma yine geçen sene olduğu gibi oldukça sıkıcıydı. Developerlara Microsoft partnerlarının yaptıkları uygulamaları göstermekle neyi amaçladıklarını ne yazık ki 2 senedir anlamış değilim.

Ayrıca WPF, Micro Framework, Windows Embedded gibi teknolojilerinde Microsoft tarafında ölmediğini belirtip bu teknolojilerle ilgili Microsoft tarafında ne yapıldığından 2 senedir bahsetmemeleri de oldukça garip bir durum oldu. Bu teknolojilere Microsoft'un önem verdiğini Microsoft partnerlarının uygulamaları üzerinden developerlara mesaj vermeye çalışmaları oldukça başarısızdı bana göre. Zaten twitterda da keynote'un son saatiyle ilgili oldukça sert yorumlar vardı. Umarım gelecek sene bu ikili build konferansında sahnede olmaz :)

Build'de 3. gün keynote yok. Artık yavaş yavaş konferansın sonuna geliyoruz. Bu saatten sonrada yeni bir haber çıkacağınız zannetmiyorum :) Zaten yeteri kadar makale yazılacak konu da çıktı :)

O zaman Build dönüşü görüşmek üzere :)