İlkay İlknur

Build 2016 - 2. Günün Ardından

April 01, 2016

Build 2016'da 2. günü de geri bıraktık. Bugün, dün bahsettiğim gibi çoğunlukla Azure ve Xamarin günüydü. Bunların yanında Office 365 ve Office eklentilerinden de bahsedildiği bir gün oldu.

Xamarin Artık Ücretsiz ve Open Source

Günün ilk ve en önemli gelişmesi Xamarin'in Visual Studio ile beraber ücretsiz olarak sunulmasıydı. Daha önce nispeten pahalı bir ürün olan Xamarin, Microsoft'a katılmasıyla beraber artık Visual Studio içerisinde ücretsiz olarak kullanılabilecek. Aynı zamanda Visual Studio Community editionda da Xamarin kullanılabilecek. Bunun yanında Mac için de ücretsiz bir Xamarin Studio geliyor.

Xamarin'le ilgili 2. gelişme de Xamarin runtime'ının open source olması. Tıpkı .NET Core, Roslyn,ve developer toollar gibi Xamarin de open source olan araçlar arasına katıldı. Bu gelişmeyle beraber Xamarin runtime'ı MIT lisansıyla yeniden lisanslandı.

Azure Functions ve Diğer Azure Haberleri

Benim açımdan Azure tarafındaki en güzel haber Azure Functions'tı. AWS tarafındaki Lambda servisinin benzeri olan Azure Functions en basit anlamda serverless compute sağlıyor. Oldukça kolay ve hızlı bir şekilde entegrasyon ve development yapmanın mümkün olması da ileride ciddi bir şekilde kullanılacağının en önemli göstergesi.

Azure Functions ile ilgili katıldığım oturumu bu linkten izleyebilirsiniz.

Azure tarafındaki bir diğer gelişme ise Azure Service Fabric'in GA (General Availability) olması.

Office Graph API ve Office Plug-in desteği

Keynote'un ikinci yarısında bahsedilen Office 365 yeniliklerinden biri de Graph API yenilikleri oldu. Artık takvimden veya contactlardan bilgi almak istediğimizde yenilenen ve geliştirilen Graph API'ları üzerinden daha kolay ve hızlı bir şekilde bilgi edinebiliyoruz.

Office tarafındaki diğer gelişme de HTML&JS plugin desteği. Üstelik yazılan pluginler Office for Mac'te de çalışıyor.

Build gün 2 keynote gelişmeleri bu şekilde. Açıkcası keynote'un ilk kısmındaki Azure ve Xamarin gelişmeleri oldukça ilgi çekici iken 2. kısmı oldukça sıkıcıydı. Ancak ilk kısmındaki duyurular bile bence tüm keynote'u kurtarmaya yeter :)

Build'in 2.gün keynote'u için de yine Daron Yöndem'le beraber bir video çektik. Aşağıdan videoyu izleyebilirsiniz.

Video Linki: https://www.youtube.com/watch?v=gu9uxyXq9IQ