İlkay İlknur

.NET 6 Preview 5 İle System.Text.Json API'larına Gelen Source Generator Desteği

June 20, 2021

.NET 6 Preview 5 ile beraber gelen en heyecan verici yeniliklerden biri de .NET içerisinde implemente edilen source generatorların yavaş yavaş günyüzüne çıkması. Bu yazıda System.Text.Json API'larına gelen source generator desteğini inceleyeceğiz.

Source generatorlar nedir, nasıl kullanılır gibi konularda bilgi almak isterseniz aşağıdaki blog yazılarını veya meetup videosunu izleyebilirsiniz.

Bu yazıda göreceğiniz kodlar .NET 6 Preview 5 ve Visual Studio 2022 Preview ile yazılmıştır. İlerleyen versiyonlarda değişiklik olabilir.

System.Text.Json API'larına gelen source generator desteği ile (de)serialization işlemleri için yaratılması gereken kodlar uygulamanın çalışma esnasında değil derleme esnasında yaratılmakta. Böylece source generatorların kullanılmadığı durumlarda uygulamaların ayağa kalkması sırasında bir takım operasyonların reflection kullanarak yapılmasından dolayı meydana gelecek olan performans ve memory maliyetlerinin önüne geçilmesi amaçlanmakta. Aynı zamanda source generatorların kullanılmasıyla linker-friendly uygulama paketleri yaratmak mümkün olabilmekte ve System.Text.Json librarysi üzerinde linker doğru bir şekilde çalışabilmekte.

SDK ile beraber gelen System.Text.Json kütüphanesinde henüz source generator desteği bulunmadığı için ilk olarak preview versiyon paketini projeye eklememiz gerekiyor.

dotnet add package System.Text.Json --PreRelease

İlk olarak (de)serialize işleminde kullanacağımız basit bir tip tanımlayalım.

public class Customer
{
  public string ID { get; set; }
  public string Name { get; set; }
  public string LastName { get; set; }
}

Sonrasında JsonSerializerContext tipinden türeyen yeni bir partial tip tanımlayalım.

public partial class SerializationContext : JsonSerializerContext
{

}

Sonrasında da bu tanımladığımız tipin üzerinde JsonSerializable attribute'ünü kullanarak bu context içerisinde hangi tiplerin (de)serialization'ı yapılacağını belirtelim. Biz yukarıda Customer tipini tanımlamıştık. SerializationContext tipinin son hali şu şekilde oluyor. Birden fazla JsonSerializable attribute'ü kullanarak birden fazla tip için aynı context tipini kullanabiliriz.

[JsonSerializable(typeof(Customer))]
public partial class SerializationContext : JsonSerializerContext
{

}

Bu tanımlamayı yaptıktan sonra kod derlendiği ilk seferde ilgili JSON serialization kodları API tarafından derleme zamanında oluşturulmakta. Oluşturulan kodlara projenin Analyzers bölümünden ulaşıp inceleyebiliriz.

system-text-json-sources

Source generator tarafından kodlar yaratıldıktan sonra bu yaratılan kodları JsonSerializer tipi ile aşağıdaki gibi kullanabiliriz.

var customer = new Customer()
{
  ID = "123",
  LastName = "Ilknur",
  Name = "Ilkay"
};

var json = JsonSerializer.Serialize(customer, SerializationContext.Default.Customer);
var obj = JsonSerializer.Deserialize<Customer>(json, SerializationContext.Default.Customer);

Aynı zamanda Utf8JsonWriter ile de kullanmamız mümkün.

var customer = new Customer()
{
  ID = "123",
  LastName = "Ilknur",
  Name = "Ilkay"
};

var stream = new MemoryStream();
var writer = new Utf8JsonWriter(stream);
SerializationContext.Default.Customer.Serialize(writer, customer);

Utf8JsonReader desteği ise şu an için eklenmemiş durumda.

Bu yazıda System.Text.Json API'larına .NET 6 ile beraber gelecek olan source generator desteğini inceledik. Bundan sonraki preview versiyonlarında da bu incelediğimiz özelliklere geliştirmeler ve iyileştirmeler gelecektir.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Kaynaklar