İlkay İlknur

.NET Compiler Platform API'larını Kullanmak İçin Visual Studio Ortamını Hazırlama

December 29, 2014

Daha önceki C# 6.0 yazılarımızda Visual Studio 2015 ile beraber sıfırdan yeniden yazılan C# ve VB compilerlarının hayatımıza gireceğinden bahsetmiştik. Hatta yeni yazılan Roslyn compilerı sayesinde C# 6.0 ve VB 12 içerisindeki bazı özelliklerin getirilmesinin de ne kadar kolaylaştığına değinmiştik.

Roslyn compilerlarının yeniden yazılma amaçlarından biri de compilerları bir kara kutu olmaktan çıkartmak.

compiler

Compilerların kara kutu olmasından kastımız input olarak aldığı source code'dan output olarak assembly çıkarması ve bu üretim esnasında yaptığı tüm işlemlerin bir kapalı kutu olarak içeride yapılması. Yani compiler sizin kodunuzu derlerken aslında bu kara kutu içerisinde pek çok işlem yapıyor ve pek çok data ve veri yapısı oluşturuyor ancak siz hiçbir şekilde bu oluşturduğu yapılara ve dataya ulaşamıyorsunuz. Ayrıca kodunuz derlenip assembly oluştuktan sonra da compiler kodunuzu derlerken oluşturduğu her türlü  veri yapısını ve datayı siliyor. Bu nedenle de şu anda Visual Studio içerisinde refactoring  ve kod analizi yapan araçları & extensionları geliştirmek de oldukça zor. Çünkü compilerla iletişime geçebileceğiniz API'lar mevcut değil.

openingcompilerRoslyn compilerları ile beraber artık compilerlar kara kutu olmaktan çıkıyorlar ve içerilerinde oluşturdukları yapıları dışarıya açabiliyorlar. Hal böyle olunca da artık kodu analiz eden ve yaptığı analize göre uygun refactoring seçeneklerini sunan extensionlar yazmak da oldukça kolay.

Şimdilik roslyn compilerları ile ilgili bu kadar giriş sanırım yeterli. (Roslyn ile ilgili daha detaylı bilgi için daha önce yazdığım bir yazıyı da okuyabilirsiniz.) Bu yazımızda amacımız Roslyn compiler API'ları ile uygulamalar geliştirmek için Visual Studio 2015 ortamını nasıl hazırlarız sorusuna cevap vermek.

Öncelikle tabi ki Visual Studio 2015 Preview'e ihtiyacımız var. Visual Studio 2015 Preview'ı ISO olarak bilgisayarınıza kuracağınız gibi Azure üzerinde Visual Studio 2015 imajlı bir VM yaratarak da ilerleyebilirsiniz.

Ortam Kurulumu

Visual Studio 2015 Preview'ı kurduktan sonra kurmamız gerek ilk bileşen Visual Studio 2015 Preview SDK. Visual Studio SDK bizim Visual Studio için extension geliştirmemiz için bize gerekli kütüphaneleri ve araçları sağlayacak olan bileşen. Güncel indirme linkini http://roslyn.codeplex.com/ adresinde bulabilirsiniz.

Sonrasında ise kuruluma .NET Compiler Platform SDK Templates 'i kurarak devam ediyoruz. Bu extension'ı kurduktan sonra artık Visual Studio 2015 Preview'ı açıp File => New Project yaptığımızda artık bize yardımcı olacak olan yeni .NET Compiler Platform proje tipleri gelecek.

Son olarak yapacağımız kurulum ise opsiyonel. Zorunlu değil ancak işimizi son derece kolaylaştıracak bir araç kendileri. Bu neden kurmanızı ben şiddetle tavsiye ediyorum :) Zaten ilerleyen yazılarda da .NET Compiler Platform Syntax Visualizer extensionına sıkça değineceğiz. Ancak şimdilik çok detaya girmeden bu noktada bırakalım.

Tüm bu kurulumları yaptıktan sonra Visual Studio 2015 Preview'ı açarsanız .NET Compiler Platform projelerinin Visual Studio 2015 içerisine eklendiğini görebilirsiniz.

 roslynprojects

Bu son görüntü de demek oluyor ki artık .NET Compiler platform API'ları ile boğuşmaya hazırız.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.