İlkay İlknur

NuGet Package Manager

February 20, 2011

Merhaba Arkadaşlar,

Açık kaynak kütüphaneler ile uygulama geliştirirken karşılaştığımız en önemli sorunlardan biri de kütüphanelerin elde edilmesi, güncellenmesi ve bağlı olduğu diğer kütüphanelerin elde edilmesi sırasında ortaya çıkan sorunlar. Örneğin bir kütüphaneyi indirdikten sonra tam projemize referans edip kullanmaya başlayacağımız sırada indirdiğimizin kütüphanenin başka bir kütüphaneye bağlı olduğunu görebilmekte ve bu sefer gidip o kütüphaneyi indirmek gibi sıkıcı süreçlerle karşılaşabilmekteyiz.

Özellikle Microsoft cephesine baktığımızda bu şekilde bir süreci otomatize eden bir yapı bulunmamaktaydı. Ancak ASP.NET takımı tarafından geliştirilen NuGet doğrudan Visual Studio içerisine entegre olarak çalışmakta ve shell scriptleri ile ilgili kütüphanelerin ve diğer bağımlı kütüphanelerin indirilerek projeye referans edilmesini sağlamakta. İsterseniz gelin çok fazla uzatmadan NuGet'i indirelim ve inceleyelim.

NuGet Kurulumu

NuGet'i kurmak için eklentilerde olduğu gibi 2 yol bulunmakta. Bunlardan biri doğrudan CodePlex üzerinden kurulum dosyasını indirerek kurmak. Diğeri ise Visual Studio içerisinde bulunan Extension Manager'ı kullanmak.

İndirme ve yükleme aşamasını geçtikten sonra NuGet’I kullanmak için Visual Studio’yu yeniden başlatmamız yeterli.

NuGet Kullanımı

İlk olarak bir Silverlight projesi yaratalım ve Silverlight uygulamalarımızda sıklıkla kullandığımız Silverlight Toolkit bileşenlerini NuGet ile projemize ekleyelim.

Projemizi yarattıktan sonra NuGet konsoluna erişmek için View=>Other Windows menüsündeki “Package Manager Console”’u seçmemiz gerekmekte.

Ortamımızı hazırladıktan sonra yapmamız gereken artık ilgili paketleri projemize eklemek. Ama önce isterseniz NuGet kullanırken ihtiyaç duyacağımız bazı komutlara göz atalım.

    • get-package –remote : Bu komut ile NuGet sunucusu üzerinde indirilmeye hazır olarak bulunan kütüphanelerin listesi elde edilir.
 
  • get-package –remote –filter (kriterler) : Bu komut ile NuGet sunucusu üzerinde indirilmeye hazır olarak bulunan kütüphanelerin belirtilen filter kriterine göre Description sahası uygun olan kütüphaneler listelenir.
    • Install-Package (Kütüphane Adı) : Bu komut ile adı verilen kütüphane, proje içerisine indirilerek projeye referans edilir ve gerekli olduğu durumlarda config dosyaları güncellenir.

EDIT : NuGet konsolunda çalışacak olan komutlarla ilgili daha fazla bilgi edinmek için buradaki linkten faydalanabilirsiniz.

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi NuGet’in kullanımı da oldukça kolay. Özellikle hızlı bir şekilde gelişmesi nedeniyle de çok daha farklı yeni özellikler kazanacağına eminim.

NuGet’i herkese tavsiye ederim. Hemen kurulumunu yapıp kullanmaya başlayın. Winking smile

Görüşmek Üzere,