İlkay İlknur

Visual Studio 14 CTP 1 ve 2'de Neler Var ?

July 11, 2014

Yine geldik bir Visual Studio VNext yazısına daha :) Visual Studio'nun 2013'ten sonraki versiyonunun kod adı 14. Yani Visual Studio 14.  Buradaki 14 tabi yılı temsil etmiyor :) Sadece kod adı. Visual Studio 14 kod adlı ürünün 2015 yılı içerisinde RTM olması bekleniyor.

Haziran ayında ilk CTP sürümü gelen Visual Studio 14'ün Temmuz ayında da 2. CTP sürümü geldi. Bu yazımızda da bu 2 CTP sürümünde neler geliyor diye bakacağız. Ama öncelikle Visual Studio 14 CTP'yi nasıl indirebiliriz bir bakalım. Eğer başka yazılarımda nasıl kurulacağını okuduysanız aşağıdaki bölümü atlayabilirsiniz.

Visual Studio 14 CTP Kurulum

Microsoft, Visual Studio 14 CTP için şu anda production ortamında kullanım desteği vermiyorAyrıca Visual Studio 14'ün önceki Visual Studio versiyonlarıyla beraber yan yana(side by side) çalışma durumuda şu an için yok. Bu yüzden önerim Visual Studio 14'ü kesinlikle günlük development yaptığınız makinaya kurmamanız. Bilgisayarınızda bir VM açıp oraya kurabilirsiniz. Güncel Visual Studio 14 CTP versiyonunu da buradan bulup download edebilirsiniz. Ama "Yok ben VM ile uğraşmak istemiyorum.  2 saat Windows kur zor iş..." diyorsanız ve Windows Azure hesabınız(Eğer MSDN hesabınız varsa MSDN hesabınızla beraber içerisinde belirli bir kotaya kadar kullanma limiti olan bir Azure hesabı da geliyor.) da varsa çok süper bir fırsat sizi bekliyor. Azure'da Visual Studio 14 CTP yüklü bir VM :)Azure'da Visual Studio 14 CTP yüklü bir VM'i nasıl yaratacağınızı aşağıda görebilirsiniz.

Roslyn Compilerları

Visual Studio 14 ile beraber Roslyn compilerları artık eski compilerlarla yer değiştiriyor. Yani yeni Visual Studio 14 ile derlediğiniz projeler artık Roslyn compilerları ile derlenecek. Haliyle Visual Studio 14 CTP içerisinde C# 6.0 ile gelen yenilikleri de herhangi bir plugin vs.. kurmadan kullanabilirsiniz. Hatta Visual Studio 14 CTP içerisinde yeni bir C# 6.0 özelliği daha bulunuyor. Null propagating operator (?.)

Roslyn İle Yeni Refactoring Araçları

Roslyn compilerlarının Visual Studio içerisine eklenmesiyle refactoring toollarında da bazı güzel yenilikler var. Zaten Roslyn projesinin en öncelikli amaçlarından biri de bu şekilde refactoring araçlarının yazılmasını kolaylaştırmak. Visual Studio 14 CTP içerisindeki refactoring yeniliklerinden birini aşağıda görebilirsiniz.

ASP.NET VNext Tooling

Visual Studio 14 CTP  içerisindeki en büyük yeniliklerden biri de ASP.NET VNext toolingi. Microsoft bir sonraki ASP.NET versiyonuyla radikal değişikliklere gidiyor. Şu anda runtime'ın büyük bir kısmı yeniden yazılıyor. Bu nedenle bu yeni versiyonla ilgili toolingi de Visual Studio 14 CTP'de bulabilirsiniz.

ASP.NET VNext içerisinde neler geleceğini buradan, Visual Studio 14 içerisindeki ASP.NET VNext toolingi ile ilgili detaylı bilgiyi de burada bulabilirsiniz.

Editör Touch Desteği

Visual Studio 14 CTP 2 ile beraber editör içerisine touch desteği geldi. Eğer touch screen bilgisayarınız varsa artık editör içerisinde scrool, tap, zoom gibi gestureları kullanabilirsiniz. User Voice'te görünene göre en çok istek alan itemlardan biri ki bu özelliği yapmaya karar vermişler. Ancak ben developerların pek touch gestureları kullanarak kod yazacaklarını zannetmiyorum. Ama tabi bekleyip göreceğiz bakalım bu özelliği developerlar ne kadar benimseyecekler.

Büyük Harf Menü Başlıklarından Geri Dönüş

En çok şaşırdığım yeniliklerden biri. Visual Studio 2012 ile beraber getirdiklerinde aldıkları onca tepkiye rağmen geri adım atmamışlardı. Ancak 2 sene sonra geri adım atarak sanırım inatlarından vazgeçiyorlar :) Visual Studio 14 CTP içerisinde artık menü başlıklarının hepsi büyük harf  değil.

Visual Studio 14 CTP 1 ve 2 ile ilgili göze çarpan yenilikler şimdilik bu kadar. Yeni CTP'ler çıktıkça da blogda yenilikleri paylaşacağım. Arayüz olarak Visual Studio 2013'e göre yenilik olmadığını farketmişsinizdir. Ancak ben arayüz yeniliklerini bir konferans vs.. düzenleyerek duyuracaklarını düşünüyorum. Bu artık Build mi olur Teched mi olur ne zaman olur bilemem :) Ancak arayüzde değişiklikler olacağını biliyorum :)