İlkay İlknur

Visual Studio 14 CTP 3'de Yeni Neler Var ?

September 07, 2014

Visual Studio'nun 2013'den sonraki sürümü olacak olan Visual Studio 14'ün 3. CTP sürümü 18 Ağustos'da yayınlandı. Daha önceki yazımızda CTP 1 ve CTP 2'de yeni nelerin geldiğini incelemiştik. Bu yazımızda da 3. CTP ile Visual Studio 14 içerisine neler eklendiğini inceleyeceğiz.

Visual Studio 14 CTP sürümlerini nasıl indiririm ve nasıl test ederim diyorsanız daha önce yazmış olduğum yazımı okuyabilirsiniz.

.NET Framework vNext

.NET Framework'ün bir sonraki versiyonu,  CTP 3 ile beraber Visual Studio 14 içerisine eklendi. .NET Framework vNext'in en önemli parçalarından olan .NET Native ve RjuJIT de Visual Studio 14 CTP içerisine entegre edildi. Ancak bu ürünlerin hala daha alpha sürümlerinde olduklarını unutmamak lazım.

ASP.NET vNext

Visual Studio 14 CTP 3 içerisinde ASP.NET vNext runtime'ının güncellenmiş alpha 3 paketleri bulunuyor. Ayrıca CTP 3 ile beraber ASP.NET vNext tooling support'u geliştirilmiş ve unit test desteği eklenmiş. Daha detaylı bilgi için Web Development Tools bloguna bakabilirsiniz.

Custom Window Layoutların Roam Edilmesi

Visual Studio CTP 2 ile beraber Window layoutlarını kaydedip, kaydettiğimiz layoutları istediğimiz zaman tek tıklamayla aktif hale getirip Visual Studio'nun görünümünü düzenleyebiliyorduk. CTP 3 ile beraber artık bu layoutlar roam ediliyor yani Visual Studio'ya login olduğunuz hesabınız altında saklanıyor ve başka makinalarda aynı accountunuzu kullanırsanız kaydettiğiniz layoutlara erişebiliyoruz.

PerfTips

Visual Studio 14 CTP 3 içerisinde belki de en dikkat çekici yenilik PerfTips. PerfTips size breakpoint koyduğunuz noktalarda debugging yaparken yapılan işlemlerin ne kadar sürdüğünü gösteriyor.

Perftip

C# 6.0

C# 6.0 tarafında da Visual Studio 14 CTP 3 içerisde yenilikler mevcut. En önemli yenilik ise Nameof Expressionlar.

Şimdilik CTP 3 tarafında gözüme çarpan yenilikler bunlar. Bir sonraki CTP yazımızda görüşmek üzere :)