İlkay İlknur

Visual Studio 2010 Tips #1 - Klavye Kısayollarını ve Context Menüleri Özelleştirme

February 03, 2010

Merhaba Arkadaşlar,

Dört gözle beklediğimiz Visual Studio 2010 ve .NET Framework 4.0'ın çıkış tarihleri yaklaşmakta. Çıkış tarihinden önce ise son olarak RC sürümü ile karşılaşacağız ve bu sürümden sonra artık kararlı sürüme 12 Nisan itibariyle erişmiş olacağız. RC sürümü ile ayrıca Go-Live lisansı da gelecek ve artık uygulamalarımızı ticari olarakta geliştirebileceğiz. Ben de çıkış tarihine kadar Visual Studio 2010 ile ilgili çeşitli ipuçlarını, geliştirilen özellikleri ve yeni gelen özellikleri bu yazımdan itibaren paylaşıyor olacağım.

Klavye Kısayollarını Özelleştirme

Bu ilk yazımızda ise VS 2010 üzerinde klavye kısayollarının ve sağ tık ile ulaştığımız context menülerin özelleştirilmesinden bahsedeceğim. Klavye kısayolları biz geliştiriciler için oldukça büyük önem taşımakta. Çoğu zaman işleri fare ile yapmaktansa klavye kısayollarını kullanarak yapmayı tercih ederiz. İşte bu nedenden dolayı birtakım kısayolları çeşitli programları kullanmaktan dolayı benimsemişizdir ve diğer programlarda da bu kısayolları kullanmayı isteriz. Visual Studio'da bizlere çeşitli işlemleri yapmamız için çeşitli kısayollar sunmakta. Gelin hep beraber bu kısayollara bakalım ve kendi kısayollarımızı yaratalım. Smile

Öncelikle sistemde kayıtlı olan klavye kısayollarını görmek için Tools -> Customize menüsüne giriyoruz. Daha sonra ise en alttaki Keyboard butonuna tıklayarak kısayol ekranına ulaşıyoruz.

 

Daha sonra çıkan ekran ise bizim tüm kısayollara ulaşacağımız ve istediğimiz gibi özelleştirceğimiz ekran. Burada istediğimiz komutları arayabilmekteyiz ve kolayca bulabilmekteyiz. Örnek olarak addnewreference komutunu bulalım ve kendi kısayolumuzu atayalım.

Yukarıdaki örneğimizde yeni reference ekleme ekranına ulaşmak için Ctrl+Shift+R kısayolunu atadık. Eğer bizim kullanmak istediğimiz kısayol başka bir görev için kullanılıyorsa da Visual Studio bize bunu gösteriyor ve biz bu kısayolu mevcut kullanıldığı görevden alarak kendi istediğimiz göreve atayabiliyoruz. İşlemi bitirmek için ise Assign butonuna basmamız yeterli. Sizler de kolay bir şekilde istediğiniz kısayolları atayabilirsiniz. Örneğin Add New Project gibi görevlere kısayol atamak bize oldukça zaman kazandıracaktır. Wink

Context Menü Özelleştirme

Bir developer olarak işlerimizi daha da hızlandıran en önemli faktörlerden biri de sağ tıkla ulaştığımız context menuler. Visual Studio'da bu context menülerin kişiselleştirilmesi adına bizlere özel bir ekran sağlamakta. Bu ekran üzerinden tüm context menülere ulaşabilmekte ve bu menülerdeki seçenekleri değiştirme, yeni seçenek ekleme, seçeneklerin sıralarını değiştirme gibi işlemleri yapabilmekteyiz. Bu ekrana ulaşmamız için ise Tools -> Customize ekranından Commands tabına geçmemiz yeterli. Son olarak alt taraftan context menu checkboxını seçtikten sonra Visual Studio içerisinde tanımlanan tüm context menülere erişebilmekteyiz.

 

Örneğin Code Window üzerindeki context menüyü seçtiğimizde context menü içerisinde bulunan tüm seçenekler listelenmekte ve istediğimiz değişikleri ilgili butonları kullanarak hızlı bir şekilde yaparak context menüleri kişiselleştirebilmekteyiz.

 

Ayrıca kişiselleştirme mekanizması context menü ile beraber toolbar ve menü bar için de geçerli. Yine aynı ekrandan ilgili checkbox'ı seçerek bu menüleri de istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

İlk yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazımda Visual Studio 2010'un Start Page'in de gelen yeniliklerden bahsediyor olacağım.

Görüşmek Üzere,